Viikko 46: Thanksgiving Day

23.11.2017

Maanantai-iltana tulimme opistolle viikonloppulomilta ja tiistaina aloitimme isäntäviikon. Alkuviikko meni tavallisissa merkeissä. Torstaina oli viihtyvyyslautakunnan järjestämä ohjelmailta, jo   ssa kävimme muiden soluissa vierailulla. Perjantaiamuna pohjois-amerikkalaiset opiskelijat esittivät näytelmän, joka liittyi kiitospäivän historiaan. Luonto- ja erälinja kävi pitämässä myyjäiset Vihannissa.

Lauantaina oli Kivaopisto-teemapäivä, jonka aiheena oli kiusaaminen. Kiersimme ryhmissä erilaisilla tehtäväpisteillä. Kiusaamiseen liittyvän ohjelman jälkeen kokoonnuimme auditorioon, jossa jaettiin vihdoin olympialaisten palkinnot. Lauantai-iltana opistolla oli seurat.

Sunnuntaina sai nukkua pidempään ja klo 12 alkoi thanksgiving-juhlalounas.

Saimme nauttia pohjois-amerikkalaisten itse valmistamista ruuista. Ohjelmassa oli myös lauluja ja runoja. Lopuksi oli vielä jälkiruoka, jossa oli tarjolla mm. omena- ja kurpitsapiirakkaa.

Sunnuntai-iltana oli vielä seurat ja niiden järjestämiseen päättyi meidän isäntäviikkomme.

Iisa ja Samuel

Viimeisimmät

Opistoblogi – 15.9.2023

Ensimmäisellä kokonaisella opintojaksolla perus arjen aloittamisen lisäksi käynnistimme opiskelijakunnan toimintaa sekä vietimme olympialaisia.

Opistoblogi – 21.4.2023

Opistovuoden toiseksi viimeinen periodi on mennyt nopeasti erilaisen ohjelman merkeissä. Kevätpäivä kokosi lauantaina Räisälämäelle satoja nuoria.

Opistoblogi – 6.4.2023

Keväiset ilmat ovat saapuneet Räisälänmäelle, mikä onkin saanut opistolaiset nauttimaan porukalla ulkoilusta!

Opistoblogi – 24.3.2023

Hiihtoloman jälkeisillä viikoilla tehtiin laskettelureissu, ja keskityttiin hyvinvointi-teemaan niin teemapäivän kuin seminaarinkin merkeissä.

Opistoblogi – 24.2.2023

Kulunut jakso sisälsi monenlaisia teemoja, ystävänpäivänä ja pipolätkäpäivänä keskityttiin kohottamaan yhteishenkeä. Saimme tutustua myös SRK:n ja Oulun konservatorion toimintaan.