Opistoseura-alueiden kunnostaminen hyvässä vauhdissa

10.6.2013

Reisjärven Kristillisen Kansanopistoyhdistys ry:n vuosikokouksessa keväällä 2013 kutsuttiin rauhanyhdistyksiä mukaan rahoittamaan opiston seura-alueiden ja rakenteiden kunnostamista. Rauhanyhdistykset ovat kantaneet kiitettävästi kortensa kekoon ja kehittämissuunnitelman mukaiset työt on voitu aloittaa.

Kehittämissuunnitelman 1. vaiheen mukainen opiston omien maa-alueiden kunnostaminen on täydessä vauhdissa. Samoin myös kolmen WC:n kunnostaminen etenee. WC:iden kunnostustöiden jouduttamiseksi on pyydetty lähialueiden rauhanyhdistyksiltä  talkootyövoimaa ammattimiesten avuksi.

Maansiirtotyöt aloitettiin teknologiatilojen päädyssä sijaitsevan logistiikka-alueen kunnostamisella. Logistiikka-alueelta kaivetut maat siirrettiin ranta-alueelle, joka ei ole aiemmin ollut opistoseura-alueena käytössä. Lisäksi rantaan tehtiin täyttötiet. Tällä hetkellä työstetään Kansanopistontien varteen parkki-aluetta ja kävelytietä.

 

Viimeisimmät

Kurssiuutisia – 12.12.2025

Yrityksen brändääminen, digimarkkinointi, tekoälyn hyödyntäminen ja monet muut käytännön digitaidot olivat puheenaiheina, kun Digiaskel-koulutus kokosi pienyrittäjiä ja työntekijöitä viikonloppukursseille toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa 2025. 

Uutisia – 12.12.2025

Johtokunta päätti selvittää perusoppijakson opiskelijamäärän kasvattamista. Matti Jokitaloa muistettiin kunniamerkillä sitoutuneesta ja ansiokkaasta työstä opiston johtokunnassa.

Tapahtumauutisia – 12.12.2025

Järjestämme samalla myös virtuaaliset tiilitalkoot -varainhankintakampanjan opiston hyväksi.

Uutisia – 9.6.2025

Katso tästä ajankohtaisuutiset!

Uutisia – 23.5.2025

Opiston toimisto on suljettuna ja opiston kurssi- ja leiritoiminta kesätauolla 19.6. – 6.7.2025. Opiston väki toivottaa aurinkoista ja rentouttavaa kesää kaikille opiston ystäville.