Kuvataidekurssisarja alkaa opistolla – ensimmäinen kurssi Piirtämisen perusteet maaliskuussa!

1.2.2019

Kiinnostaako sinua kuvataiteen harrastaminen ja erilaiset kuvataiteen tekniikat? Haluatko perehtyä rauhassa kuvataiteen tekemiseen? Opistolla alkaa keväällä 2019 kuvataiteen tekniikoihin painottuva kurssisarja. Lyhytkurssin tai kesäkurssin aikana voit perehtyä rauhassa tiettyyn kuvataiteen tekniikkaan, kuten piirustukseen, akvarelli- tai temperamaalaukseen ja digitaalisen valo- tai videokuvauksen perusteisiin. Jos sinua kiinnostaa kuvataiteellinen tekeminen tai haluat saada ideoita vaikka kuvataiteen opettamiseen, voit osallistua joko yksittäisille kurssille tai koko kurssisarjaan innostuksen mukaan. Kursseilla voit tehdä välinehankintoja ja jatkaa taiteen tekemistä ja harrastamista myös omalla ajallasi. Pyydä kaverisikin mukaan, parhaimmillaan kuvataiteen opiskelu on innostavaa mukavassa vertaisoppimisen seurassa.

Aloitamme maaliskuun 22.-24. päivä Piirtämisen perusteet -kurssilla, koska piirtäminen on kaiken taiteen tekemisen perusta. Kurssilla perehdytään havaintopiirustuksen tekniikoihin pääasiassa lyijykynätyöskentelyn avulla. Teemme piirustusharjoituksia hahmottamalla negatiivista tilaa ja tutkimme valon, varjon ja muodon kuvaamista Charles Barquen piirustuskoulun kipsiplanssikuvien avulla. Lisäksi kurssilla harjoitellaan ihmisen piirtämistä croquis- ja mallipiirustuksen avulla. Opettajana toimii opiston kuvataiteen opettaja Timo Veikko Kinnunen

Kurssisarja jatkuu akvarellimaalauksen kesäkurssilla heinäkuun lopussa ja lyhytkursseina tulevina talvijaksoina.

 

Viimeisimmät

Uutisia – 23.5.2025

Opiston toimisto on suljettuna ja opiston kurssi- ja leiritoiminta kesätauolla 19.6. – 6.7.2025. Opiston väki toivottaa aurinkoista ja rentouttavaa kesää kaikille opiston ystäville.

Uutisia – 15.4.2025

Opistopäivien yhteydessä kuultiin Ari-Pekka Palolan esitelmä opiston monipuolisesta historiasta.

Opistouutisia – 7.4.2025

Tapahtumauutisia – 4.4.2025

Palmusunnuntain viikonloppuna 12.–13.4. Reisjärven kr. opistolla on kaikille avoin 70-vuotisjuhlatapahtuma.

Tapahtumauutisia – 15.3.2025

Ohjelmassa mm. keskustelua, alustus, ruokailua, kavereita, hengailua nuotiolla, laulua pianon ääressä ulkona ja lauluilta! Tapahtuma on tarkoitettu yli 16-vuotiaille.